No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 Blondie 0
Murby wrote:
I need to stock up on some hard white wheat and was wondering what everyone is paying for it? By the time it ships to your home, what is your price per pound work out to?

I came across smaller quantities at a Mennonite bulk store. Couldn’t quote a price per lb but it may be an option if you live near an Amish or Mennonite community.

If you stop in, ask about ordering larger quantities and pick it up at their store to save on shipping.

Statistics: Posted by Blondie — Wed Feb 15, 2017 6:20 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 rickdun 0

beprepared.com on 1 occasion refused to replace damaged goods they sent me. Well, I ordered once more, damaged again, they wouldn’t even return my calls or e-mails, so they’re done with me and about 10 other customers that I know. Their loss.

Honeyville, for me has a good product and I have never had a problem with them on anything that was damaged in shipment. I have ordered from other companies and never had a problem with them, only this one. The shipping is only 4.99 on anything you buy, whether it’s 1.00 or 1000.00, makes a big difference.

There are other good companies out there, you just have to check them out. But remember, you only get what you pay for.

It’s only pricey if you can’t afford it, like I said you get what you pay for.

Statistics: Posted by rickdun — Wed Feb 15, 2017 3:41 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 ReadyMom 0
Murby wrote:
What kind of problems did you have?

You’re paying well over $1/lb.. that seems like a lot.

I’ve also gotten mine from Honeyville. And the shipping price is the reason why. When you price-compare at other places, you’ll find that the shipping will kill you, because of the weight. -k

Statistics: Posted by ReadyMom — Wed Feb 15, 2017 3:39 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 rickdun 0

Honneyville has it for 58.99 + 4.99 shipping for a 40lb pail. I’ve been getting mine there for about 3 years now, have had no problems with Honneyville. Had problems with beprepared.com, won’t deal with them anymore. Good luck.

Statistics: Posted by rickdun — Wed Feb 15, 2017 3:12 pm


No Image

Food & Water • WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 Murby 0

I need to stock up on some hard white wheat and was wondering what everyone is paying for it? By the time it ships to your home, what is your price per pound work out to?

Statistics: Posted by Murby — Wed Feb 15, 2017 2:17 pm


No Image

Food & Water • Re: Oxygen absorbers or vacuuming?

February 11, 2017 Murby 0

For dried goods like beans, pasta, powdered milk, powdered eggs, etc, here is what I do…

Wash and dry the jars and then stick the empty jars in the oven at 225° for an hour. Turn oven off and let them cool until barely warm. This makes sure they are bone dry and sterile.

Fill them with product

Stick them back in the oven at around 225° to 250°.. but this time you have to monitor them. You want to get the jar hot, but not the contents. Heat the jar up until its just hot enough that you don’t want to pick it up with bare hands.

Pull the jars out one at a time, insert oxygen absorber, place the lid (not the screw ring) on top, then apply deep vacuum to 27 inches of Hg.. We use a rotary vane vacuum pump from Harbor Freight.. its original purpose is to evacuate air conditioning systems so it pulls a nice hard vacuum. It takes our pump about 8 seconds to pull down a 1/2 gallon jar.

That’s it.. done. Contents should last 10 to 20 years.

Statistics: Posted by Murby — Fri Feb 10, 2017 7:04 pm