No Image

Food & Water • Re: how to keep bread fresh?

February 25, 2017 anita 0

Bread isn’t made from corn. It’s usually made from wheat. Wheat is not GMO.

Reasons that commercially made US bread is soft is because of various ingredients added: humectants (ingredients that hold moisture– high fructose corn sugar is one, honey would be another) as well as the fats used, gums, etc. It is a science to be able to produce a product that is soft, yet doesn’t mold quickly. Take a look at the label of a commercially-made bread. Look at all those minor ingredients. Then look at what you add to your bread made at home. Big difference.

If you make bread here, at home, using the exact same wheat used by a commercial bakery, you will get a hard-crusted bread that dries out quickly.

Statistics: Posted by anita — Sat Feb 25, 2017 11:11 am


No Image

Food & Water • Re: Russian “DACHA” for good food … and relaxation

February 25, 2017 lndtrdr 0

In my exposure to dacha life, I was more impressed with all the hard work. I saw people riding the elektrichka out to the countryside with very large burdens both coming and going. The babushkas had some really big bags they were carrying. There’s a funny story about a young american who wanted to help carry one of them. When the babushka set down one of her two bags, the young american was unable to pick it up.

Statistics: Posted by lndtrdr — Sat Feb 25, 2017 10:36 am


Image

Food & Water • Re: Russian “DACHA” for good food … and relaxation

February 24, 2017 DR1VENbyKNOWLEDGE 0
Inmar wrote:
Thank you!
where the “like” button here?
————–
probably have little messages and I’m not allowed
;)

There is no “Like” button here.

If you want, you can use “quote” button on someone else’s writing like I did showing what you wrote here above like I did for your writing.

Then you can tell them what you think about what they wrote.

It will let everyone know what you are writing about that persons response.

I know very little about Russian culture first hand….. Only from media reports and history books. We know media lies so I will form my own opinion.

Thank you for sharing about the Dacha….. The “Log cabin or Log house” as we call it looks great. very peaceful.

So, is the Dacha more a Vacation home or a second home? it does not sound like a “primary residence” the way you describe it……

Nice talking with you Inmar.

Statistics: Posted by DR1VENbyKNOWLEDGE — Fri Feb 24, 2017 11:21 am


No Image

Food & Water • Birch sap

February 24, 2017 Inmar 0

A good product…
Delicious and natural …
You can find it only in the forest, and never – in the store …
——————————–
It is necessary to follow the rules of the workpiece ..
Here, in Wikipedia misspelled
https://en.wikipedia.org/wiki/Birch_sap
:thumbdown:
============================

We have to do this:
1. Go into the forest at the end of March – early April
2 Select birch, it must be “thick”
———————————-
3. Now collect the juice ..
– Take 1-2 mm drill bit, drill a hole in the Andes stvoleyf at an altitude of not less than 1.5 m;
– Drilling depth – not more than 1,5 cm;
– Put the “trough” for draining birch juice in a jar;
– Close the gauze to fly did not get …

Wait for 1 day …

You collect about 2-3 liters of juice.

Then make sure to:
4. The hole in the birch should be closed “bee with pitch” …
It is a natural substance that bees produce

Otherwise, birch die ..
===================================

Take the birch sap from birch trees – it is normal for the tree!
:)

Statistics: Posted by Inmar — Fri Feb 24, 2017 9:45 am


No Image

Food & Water • Re: Russian “DACHA” for good food … and relaxation

February 24, 2017 lndtrdr 0

I asked why an engineer would spend all of his weekends at the dacha. I was told that that the food grown at the dacha was worth much more than his salary as an engineer. And I was told that this dacha food was very important for most families. Perhaps it is an overstatement to say that it is needed to “survive”. Still they were wondering how I could live without a dacha. I like your view of the dacha as a place for good food and relaxation. Your pictures of a dacha are much better than the ones I saw.

Statistics: Posted by lndtrdr — Fri Feb 24, 2017 8:18 am


No Image

Food & Water • Re: Russian “DACHA” for good food … and relaxation

February 24, 2017 Inmar 0

Russian DACHA
History, philosophy and ideology …
:)
=======================
1. The first position …
In the mid-19th century, the rich people of the Russian Empire, that slave in the city, very much like to relax in nature … Since the city – hot.
Therefore, the Emperor allowed to sell their land for a summer holiday ..
A typical family:
– A man working in the city comes to the DACHA for the weekend
– His wife and children live in the DACHA all summer
– Servants work and raise vegetables, fruits, flowers …
This is done for recreation and leisure …

Read Chekhov …!!!!
:)
=============================
2. The second position
After the 1941-1945 war, the ..
The hunger and devastation …
Stalin allowed the workers to distribute land for free, so they grew fruits and vegetables …

perhaps…
You are viewing this myth “DACHA for survival” in this period

=============================
3. The third position
mid 60s – 70s …
In the USSR built, “good socialism”
Land – for free …
Enter “Rules dacha construction”:
– The minimum size of land = 600 m2
– Electricity – no more than 2 kWh
– Summer water
The USSR provides it for free … !!!
House, sewers citizen does he …

==============================================
4. The fourth position
The first half of the 90s ..
USSR collapsed …
“Rules dacha construction” are not canceled:
BUT
The state will not give you anything
Russia has entered Capitalism

==============================================
5. The fifth position
Now…
Everything is very expensive …
Citizens are only DACHA, which got in the USSR
—————————————————–
Fruits and vegetables are grown for the entertainment of old age ..
:)

Statistics: Posted by Inmar — Fri Feb 24, 2017 8:09 am


No Image

Food & Water • Re: Russian “DACHA” for good food … and relaxation

February 24, 2017 Inmar 0
lndtrdr wrote:
When I was in Russia, I was asked about my dacha. He was surprised to hear that I don’t have one. He asked how I could live without a dacha. At that time in Russia (1997) the food grown at the dacha was worth much more than a common salary in the city. Most families needed a dacha to survive.

during 1997, it was very difficult, because the crisis ..
—————-
As for the “Most families needed a dacha to survive.” – do not make me laugh…
:rofl:
where you got this information?

Statistics: Posted by Inmar — Fri Feb 24, 2017 7:22 am


No Image

Food & Water • how to keep bread fresh?

February 24, 2017 Inmar 0

I spent a few weeks in America, and then talked to the Americans …
———————-
We have – different mentality, so maybe you do not understand me …

Americans say:
– Our bread is very soft and it does not get stale and does not rot for a week;
– We love to bake their bread themselves, buy flour and cook

===============
But, nevertheless, I suggest you find out:
– American bread is really very soft …
even more…
to get the consistency of “Russian bread from the American”, you have to squeeze the American grain 2 times …
– The Americans produce bread from genetically modified corn .. Russian produce only their natural grain.
Genetically modified corn banned in Russia!
—————————–
In this way…
Bread in Russia hardens for 1 day.

===================================
Now let’s see …

The problem is this:

1. Assume that you like “natural bread”
2. Do you live far from the village and there is no store
3. You – a lazy person and do not want to prepare their own bread, or do not like going to the store every day ….
BUT…
Do you like to eat fresh bread every day ….

==========================
How to do it?

1. You buy a lot of bread …
2. Each roll, you must turn in a plastic bag … Always – sealed !!!!!!!
3. Put all the bread in the freezer (not in the refrigerator [b]ONLY in the freezer!)
(By the way .. good to have 1 refrigerator and freezer 1, then the freezer will have a large volume, you can keep it not only bread but also mushrooms and berries that you have collected in the forest … They maintain physical consistency)
————————-
4. Bread can be stored in the freezer for several months ..
Then you do so:
– In the evening to get a loaf of bread out of the freezer and leave on the table ..
– The night she thawed
– In the morning you eat fresh bread with butter and cheese, drink coffee or milk[/b]
:)

Statistics: Posted by Inmar — Fri Feb 24, 2017 7:13 am


No Image

Food & Water • Re: Russian “DACHA” for good food … and relaxation

February 24, 2017 lndtrdr 0

When I was in Russia, I was asked about my dacha. He was surprised to hear that I don’t have one. He asked how I could live without a dacha. At that time in Russia (1997) the food grown at the dacha was worth much more than a common salary in the city. Most families needed a dacha to survive.

Statistics: Posted by lndtrdr — Fri Feb 24, 2017 7:13 am


No Image

Food & Water • Russian “DACHA” for good food … and relaxation

February 24, 2017 Inmar 0

The concept of “DACHA” in Russian translated by foreigners, as the “country house” or “cottage” …
This is not entirely correct.
———————————————–
In fact, almost every family of urban residents in Russia has “DACHA”.
It is used:

1. are You a young man? (14-30) .. then you go to the “DACHA” at the weekend, to barbecue, swim in the river, picking mushrooms and help parents … Youth – the lazy

2. You – middle-aged? (30-50) … then you go to the”DACHA” on vacation to engage in construction, carpentry and help parents …

3. You – an old man? retired? (50 -) … you live in the “DACHA” …
You do absolutely everything:
– Building;
– To grow vegetables and fruits!
– To collect mushrooms, fishing;
– You are helping young people and educate them, because they are – lazy
—————————————-
Here interesting:
Older people grow vegetables visaut GMO introduction and fruits.
They conserve them for the Russian winter.
:D

==================================

Statistics: Posted by Inmar — Fri Feb 24, 2017 5:43 am


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 20, 2017 kappydell 0
sageprice wrote:

IceFire wrote:I buy 50 lb bags of re-cleaned wheat for under $15. Same with oats and barley. Of course, that IS at the local feed store…..

Sheesh! feed wheat is perfectly edible. Learn how to clean and dry it. It makes a hearty loaf of bread and it is what you will be dealing with if we have a TEOTWAWKI event. There will be no special wheats, only what you can get. Learn how to deal with basic grains. Feed wheat can be had for around 10 to 15 dollars at most feed stores. It can be planted/ sprouted/or fed straight to chickens. Rotate it out and you won’t need to store it with special means.

YES! I have red wheat & whole dent corn from feed stores…I think what decided me is when one of the feed store employees ‘confessed’ he (as well as other employees) were feeding their own families from the feed store grain. (We swapped recipes…)
Of course not all feed stores carry the same things so you might have to ask around….I had to go to a more rural area to get wheat. It was as good as the health food store stuff, just smaller kernels.

Statistics: Posted by kappydell — Mon Feb 20, 2017 11:29 am


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 18, 2017 Blondie 0

Stopped at the Mennonite bulk store today, bulk was 50 to 60 cents per/lb. This was bag your own out of say a 25gal bulk container.

Organic soft spring wheat was 90 cents/lb.

This store has a hand grinder available if you want to process your own small quantities.

Statistics: Posted by Blondie — Sat Feb 18, 2017 6:08 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 18, 2017 RockinB 0
Murby wrote:

RockinB wrote:We buy the Augason farms 26lb square buckets from Walmart at $18 a bucket. Free shipping and we pick it up at the store. All of our wheat and oats are in square buckets from Augason farms ordered online through Walmart. Buy the bucket wrench if you go this route. Much easier to open but you can use a screw driver if you want the exercise and ability to check out your first aide preps.

Are you saying their buckets are somehow different than a normal 5 gallon or pickle bucket lid?

Yes. It’s designed to keep you out without a $7 bucket wrench! We used a very large screw driver and a pry bar for about a month getting into buckets of wheat and oats. We added a wrench with another bucket order and it was worth it to avoid possibly damaging the lids or gasket seals. We could have transferred it into 1/2 gallon mason jars but didn’t have any empty at the time. We use a lot of mason jars…

Statistics: Posted by RockinB — Sat Feb 18, 2017 5:05 am


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 18, 2017 RockinB 0
Illini Warrior wrote:

RockinB wrote:We buy the Augason farms 26lb square buckets from Walmart at $18 a bucket. Free shipping and we pick it up at the store. All of our wheat and oats are in square buckets from Augason farms ordered online through Walmart. Buy the bucket wrench if you go this route. Much easier to open but you can use a screw driver if you want the exercise and ability to check out your first aide preps.

you must already know that Augason Farms refuses to use mylar bagging – and both their nitrogen purge or when they toss in 02 absorbers has a very limited practical life – it’s storage longevity is totally negated when you open a bucket ….

Yep. We opened a wheat bucket and an oats bucket for a dry run. We baked lots of bread, oatmeal cookies and ate a lot of cream of wheat and oatmeal over a year with those 2 buckets. We went through a few pounds of honey too. Still have some wheat left in a half gallon mason jar but we might use it eventually. Flat pan bread cooked in a skillet on a fire is a good wrap for eggs, rice and beans. Good for homemade jelly wraps too.

We wont starve and hopefully we will never have to open another bucket for the rest of our lives.

Statistics: Posted by RockinB — Sat Feb 18, 2017 4:40 am


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 17, 2017 sageprice 0
IceFire wrote:
I buy 50 lb bags of re-cleaned wheat for under $15. Same with oats and barley. Of course, that IS at the local feed store…..

Sheesh! feed wheat is perfectly edible. Learn how to clean and dry it. It makes a hearty loaf of bread and it is what you will be dealing with if we have a TEOTWAWKI event. There will be no special wheats, only what you can get. Learn how to deal with basic grains. Feed wheat can be had for around 10 to 15 dollars at most feed stores. It can be planted/ sprouted/or fed straight to chickens. Rotate it out and you won’t need to store it with special means.

Statistics: Posted by sageprice — Fri Feb 17, 2017 3:52 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 17, 2017 Illini Warrior 0
RockinB wrote:
We buy the Augason farms 26lb square buckets from Walmart at $18 a bucket. Free shipping and we pick it up at the store. All of our wheat and oats are in square buckets from Augason farms ordered online through Walmart. Buy the bucket wrench if you go this route. Much easier to open but you can use a screw driver if you want the exercise and ability to check out your first aide preps.

you must already know that Augason Farms refuses to use mylar bagging – and both their nitrogen purge or when they toss in 02 absorbers has a very limited practical life – it’s storage longevity is totally negated when you open a bucket ….

Statistics: Posted by Illini Warrior — Fri Feb 17, 2017 12:08 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 17, 2017 Illini Warrior 0
Murby wrote:

DR1VENbyKNOWLEDGE wrote:

Illini Warrior wrote:check for shipping with the LDS Church people … https://providentliving.lds.org/bc/prov … f?lang=eng

depending on your location you might be able to do a warehouse pickup …. https://providentliving.lds.org/self-re … s?lang=eng

Well would you look at that! LDS…I had no idea. 1 block from my house too and I’ve lived here all my life…..APN strikes again!!!! Thanks for queuing me into this resource…..”And the blind shall see”…lol

As much as I loath having any kind of association with any church, I did decide to find out what they charge for the wheat.

The 26lb buckets from Walmart w/free shipping still won.. But I’ll admit it was a close call and if the LDS was just a mile down the street, I might have reluctantly went for it.

you do know what OPSEC means? – you’re exposing yourself to the delivery of obvious prepper oriented goods when a covert and almost totally private transaction is available ….

Statistics: Posted by Illini Warrior — Fri Feb 17, 2017 12:02 pm


Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 17, 2017 DR1VENbyKNOWLEDGE 0
Murby wrote:

DR1VENbyKNOWLEDGE wrote:

Illini Warrior wrote:check for shipping with the LDS Church people … https://providentliving.lds.org/bc/prov … f?lang=eng

depending on your location you might be able to do a warehouse pickup …. https://providentliving.lds.org/self-re … s?lang=eng

Well would you look at that! LDS…I had no idea. 1 block from my house too and I’ve lived here all my life…..APN strikes again!!!! Thanks for queuing me into this resource…..”And the blind shall see”…lol

As much as I loath having any kind of association with any church, I did decide to find out what they charge for the wheat.

The 26lb buckets from Walmart w/free shipping still won.. But I’ll admit it was a close call and if the LDS was just a mile down the street, I might have reluctantly went for it.

lol…religion preferences aside, I think its a pretty cool resource. If its good stuff, helps me prep, doesn’t hurt anyone, I see no issues…Going to check them out.

Those LDS’s though….I cant tell you the amount of times I’ve found myself in a dark alley face to face with one reaching for my Glock out of sheer terror!!!….lol(totally kidding of course)….I don’t think they’re a bad group even as little I know of the specific religion.(There is a VERY funny SouthPark episode).

If they’re helping prep, there’s good tendencies there me thinks….I cant recall any terror alerts issued about them anyways…. ;)

Statistics: Posted by DR1VENbyKNOWLEDGE — Fri Feb 17, 2017 10:15 am


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 16, 2017 terrapin 0

Do you have a garden?
Till up a corner and plant 1 pound of wheat seed.
On a decent year, you will be able to harvest 100 lbs.
On a “good” year, double that.
On a “really good” year, triple.
Try it.
terp

Statistics: Posted by terrapin — Thu Feb 16, 2017 2:55 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 16, 2017 Murby 0
DR1VENbyKNOWLEDGE wrote:

Illini Warrior wrote:check for shipping with the LDS Church people … https://providentliving.lds.org/bc/prov … f?lang=eng

depending on your location you might be able to do a warehouse pickup …. https://providentliving.lds.org/self-re … s?lang=eng

Well would you look at that! LDS…I had no idea. 1 block from my house too and I’ve lived here all my life…..APN strikes again!!!! Thanks for queuing me into this resource…..”And the blind shall see”…lol

As much as I loath having any kind of association with any church, I did decide to find out what they charge for the wheat.

The 26lb buckets from Walmart w/free shipping still won.. But I’ll admit it was a close call and if the LDS was just a mile down the street, I might have reluctantly went for it.

Statistics: Posted by Murby — Thu Feb 16, 2017 2:36 pm


Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 16, 2017 DR1VENbyKNOWLEDGE 0
Illini Warrior wrote:
check for shipping with the LDS Church people … https://providentliving.lds.org/bc/prov … f?lang=eng

depending on your location you might be able to do a warehouse pickup …. https://providentliving.lds.org/self-re … s?lang=eng

Well would you look at that! LDS…I had no idea. 1 block from my house too and I’ve lived here all my life…..APN strikes again!!!! Thanks for queuing me into this resource…..”And the blind shall see”…lol

Statistics: Posted by DR1VENbyKNOWLEDGE — Thu Feb 16, 2017 11:06 am


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 16, 2017 Murby 0
RockinB wrote:
We buy the Augason farms 26lb square buckets from Walmart at $18 a bucket. Free shipping and we pick it up at the store. All of our wheat and oats are in square buckets from Augason farms ordered online through Walmart. Buy the bucket wrench if you go this route. Much easier to open but you can use a screw driver if you want the exercise and ability to check out your first aide preps.

Are you saying their buckets are somehow different than a normal 5 gallon or pickle bucket lid?

Statistics: Posted by Murby — Thu Feb 16, 2017 9:48 am


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 16, 2017 RockinB 0

We buy the Augason farms 26lb square buckets from Walmart at $18 a bucket. Free shipping and we pick it up at the store. All of our wheat and oats are in square buckets from Augason farms ordered online through Walmart. Buy the bucket wrench if you go this route. Much easier to open but you can use a screw driver if you want the exercise and ability to check out your first aide preps.

Statistics: Posted by RockinB — Thu Feb 16, 2017 6:35 am


No Image

Food & Water • Re: Lets talk Bananas ???

February 16, 2017 Murby 0
donba wrote:
I sort of did both, I dehydrated some and put them in a quart jar (wide mouth), then vacuum and oxygen absorber. Some I bought in a bag Free-dried, they didn’t seam to be dry enough. We put them in the dehydrator and pulled some moisture out of them. Vacuum sealed in a quart jar W/m with oxygen eater. Both seam to be holding up OK. A lot of the “freeze dried’ stuff we can buy seams to have quite a bit of moisture in it. Moisture in dried food seams to lead to spoilage to us, so we dry it out some more. A dehydrator is a lot more efficient than an oven, for drying food….

Do we take into consideration that an oven can reach temperatures dehydrators don’t? There might be something there for killing any bugs or bacteria..

What’s the longest you’ve kept the banana chips in a canning jar for? Any degradation?

Statistics: Posted by Murby — Thu Feb 16, 2017 1:00 am


No Image

Food & Water • Re: Lets talk Bananas ???

February 16, 2017 donba 0

I sort of did both, I dehydrated some and put them in a quart jar (wide mouth), then vacuum and oxygen absorber. Some I bought in a bag Free-dried, they didn’t seam to be dry enough. We put them in the dehydrator and pulled some moisture out of them. Vacuum sealed in a quart jar W/m with oxygen eater. Both seam to be holding up OK. A lot of the “freeze dried’ stuff we can buy seams to have quite a bit of moisture in it. Moisture in dried food seams to lead to spoilage to us, so we dry it out some more. A dehydrator is a lot more efficient than an oven, for drying food….

Statistics: Posted by donba — Thu Feb 16, 2017 12:49 am


No Image

Food & Water • Lets talk Bananas ???

February 16, 2017 Murby 0

I want to store some banana chips but have a few questions..

Can I make them myself and store for long term in a canning jar or mylar bag?

Been reading that people make them using just an oven.. wondering how well that works and if its enough to store them long term..

I also have a dehydrator with heater and fan that does great with jerky…

Or should I just go straight to the freeze dried stuff they sell?

I was thinking if I use an oven to dry them, then pack in quart jars, then back into the oven for another round of heating, then put the lid on and pull down a heavy vacuum w/oxy absorber, that should do it.. What do you think?

Statistics: Posted by Murby — Thu Feb 16, 2017 12:04 am


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 16, 2017 ReadyMom 0
IceFire wrote:
I buy 50 lb bags of re-cleaned wheat for under $15. Same with oats and barley. Of course, that IS at the local feed store…..

I’ve done that too. But, it wasn’t very clean. I had a lot of sifting to do to remove a lot of bits & pieces, before freezing & storing. -k

Statistics: Posted by ReadyMom — Wed Feb 15, 2017 10:23 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 16, 2017 rebnavy1862 0

The amish store outside of Charlottesville, Virginia sells beautifull wheat at 50 lbs in the low 20s. They have about 5 kinds including Bronze Chief. It is about a 2 hour drive for me, but I pick up lots of other bulk stuff from them. And,,,,,,,,, we hit the winerys and cideries. :D
Reb

Statistics: Posted by rebnavy1862 — Wed Feb 15, 2017 9:08 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 16, 2017 donba 0

My local LDS site is selling Hard White at $11.75 for 25 # bulk. #10 can 5.5 ponds for $ 3.00 = 22pounds for $12.00 . Of corse this is you pick up. This is in southern Ca…….

Statistics: Posted by donba — Wed Feb 15, 2017 7:20 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 Blondie 0
Murby wrote:
I need to stock up on some hard white wheat and was wondering what everyone is paying for it? By the time it ships to your home, what is your price per pound work out to?

I came across smaller quantities at a Mennonite bulk store. Couldn’t quote a price per lb but it may be an option if you live near an Amish or Mennonite community.

If you stop in, ask about ordering larger quantities and pick it up at their store to save on shipping.

Statistics: Posted by Blondie — Wed Feb 15, 2017 6:20 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 rickdun 0

beprepared.com on 1 occasion refused to replace damaged goods they sent me. Well, I ordered once more, damaged again, they wouldn’t even return my calls or e-mails, so they’re done with me and about 10 other customers that I know. Their loss.

Honeyville, for me has a good product and I have never had a problem with them on anything that was damaged in shipment. I have ordered from other companies and never had a problem with them, only this one. The shipping is only 4.99 on anything you buy, whether it’s 1.00 or 1000.00, makes a big difference.

There are other good companies out there, you just have to check them out. But remember, you only get what you pay for.

It’s only pricey if you can’t afford it, like I said you get what you pay for.

Statistics: Posted by rickdun — Wed Feb 15, 2017 3:41 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 ReadyMom 0
Murby wrote:
What kind of problems did you have?

You’re paying well over $1/lb.. that seems like a lot.

I’ve also gotten mine from Honeyville. And the shipping price is the reason why. When you price-compare at other places, you’ll find that the shipping will kill you, because of the weight. -k

Statistics: Posted by ReadyMom — Wed Feb 15, 2017 3:39 pm


No Image

Food & Water • Re: WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 rickdun 0

Honneyville has it for 58.99 + 4.99 shipping for a 40lb pail. I’ve been getting mine there for about 3 years now, have had no problems with Honneyville. Had problems with beprepared.com, won’t deal with them anymore. Good luck.

Statistics: Posted by rickdun — Wed Feb 15, 2017 3:12 pm


No Image

Food & Water • WHEAT – Price per pound?

February 15, 2017 Murby 0

I need to stock up on some hard white wheat and was wondering what everyone is paying for it? By the time it ships to your home, what is your price per pound work out to?

Statistics: Posted by Murby — Wed Feb 15, 2017 2:17 pm